HomeVestiPoseta partnerske škole iz Pariza

U poslednje vreme, osim tendencije razvijanja modernizacije nastave, jedan od prisutnih trendova u razvoju obrazovanja je razmena znanja i iskustava povezivanjem škola, kako na prostoru unutar Republike Srbije, tako i van nje.

Ugostiteljksko-turistička škola u Vrnjačkoj Banji već se odavno uključila u saradnju sa školama sa teritorije Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije. Osim što razvija partnerske odnose sa srednjim školama iz Palestine i Crne Gore i uspešno se predstavlja na takmičenjima u Hrvatskoj, Sloveniji, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, poslednjih meseci kruniše svoj uspeh učestvujući u projektima sa srednjom školom iz Moskve, kao i ugostiteljskom školom iz Pariza.

Početkom školske 2015/16 u Školu je stigao dopis prosvetnog savetnika iz Pariza, gospodina Franka Kanjiara u kojem se izražava želja za razvijanje saradnje ili partnerstva između francuske ugostiteljske škole Gijom Tirel iz Pariza i Ugostiteljsko- turističke škole Vrnjačka Banja. Posredstvom Francuskog instituta iz Beograda i atašea za francuski jezik Fabrisa Petoa, u saradnji sa nastavnicima francuskog jezika ove škole, uspostavljaju se prvi kontakti. Nakon jednomesečne prepiske u cilju pripremanja prvog susreta, 16.decembra 2015. vrnjačku ugostiteljsku školu je posetila delegacija koju su sačinjavali: gospodin Frank Kanjiar, gospodin Žerar Lofmoler -koordinator za međunarodnu saradnju i gospodin Fabris Peto.

Učenici su ovom prilikom pripremili prigodnu priredbu na francuskom jeziku koja je i medijski bila propraćena, a gde se francuski jezik zaorio prostorijama škole, svom svojojom jačininom, podržavan živom rečju gospodina Lofmolera koji se obratio našim učenicima izražavajući zahvlnost i pohvale za njihovo učenje i rad.

Poseta Školi obuhvatila je školski prostor kao i objekte u njenom sastavu- Školski restoran, Dom učenika. Tom prilikom gosti su upoznali sa sistemom rada ove institucije, programom praktične nastave i načinom njenog izvođenja. Na radnom sastanku obe škole su načelno iznele svoje zahteve, a i dati su predlozi koji se odnose na realizaciju prejekata. Postavljene su dalje smernice u razvijanju partnerskih odnosa, a sledeći susret je planiran u Parizu, krajem marta 2016. gde će direktori obe škole Gospođe Evelin Olea i Jelena Čeperković precizirati način saradnje, definisisati broj učenika i nastavnika koji će učestvovati u razmeni. Prvi koraci u realizaciji projekata biće napravljeni dolaskom grupe od 6 do 12 đaka i njihovih vaspitača u Vrnjačku Banju u cilju obavljanja profesionalne prakse krajem drugog polugodišta, a potom, istim povodom, u oktobru sledi odlazak naših đaka u Pariz. Isto tako, u Parizu, se planira boravak grupe nastavnika, kulinarstva i poslastičarstva UTŠ Vrnjačka Banja u cilju razmene iskustava koja se tiču nacionalne kuhinje.

”Veoma sam zadovoljna posetom francuske delegacije našoj školi jer je inicijativa potekla upravo iz Francuske, a mi smo je sa oduševljenjem prihvatili. To je savršena potvrda našem radu i priznanje da možemo ići u korak sa evropskim školstvom i da svoje znanje iz struke i jezika ovoga puta možemo primeniti i u Francuskoj.” – izjavila je Jelena Čeperković, direktor škole.

IMG 0316 2

IMG 0345 2